Анализ на Столична програма Култура

Столична програма „Култура”: Публики и артистично качество

Резюме
Оценката на ефектите от общинските инвестиции в културната сфера е процес, който трябва да бъде постоянен и дългосрочен. Настоящият текст е първа стъпка в тази посока. Докладът съдържа 3 основни части. В първата част представяме Столична Програма „Култура” през 2008г. – от броя на проектите, които са подкрепени, през конкретните резултати, до целеполагащите документи на Програмата. Във втората част, която е и най-дълга, се представени резултатите от изследването върху формулярите и отчетите на финансираните през 2008 г. проекти. Документи са преглеждани и анализирани спрямо заложените в Програмата цели и индикатори. В третата част на доклада е представено и анализирано състоянието на системата за мониторинг и контрол на проектите през 2008г. Докладът съдържа и 5 приложения, в които са представени методологията на изследването, списък на разглежданите проекти, препоръки за мониторинг и отчетност.Основните изводи от доклада могат да бъдат представени и по следния опростен начин:

1. Столична програма „Култура” е важен фактор за културния сектор в България чрез подкрепата за стотици културни събития, десетки културни продукти и т.н.
2. Целите на Програмата са интересни и покриват широк спектър от теми, но в част от случаите са твърде широко формулирани.
3. Официалните цели на Програмата са преимуществено социални или социо-културни и никъде не са посочени цели по отношение на художественото качество на проектите. В действителност, реалното оценяване на постъпилите проекти е главно въз основа на техните художествени и естетически качества.
4. Публиките, аудиториите, зрителите, читателите са голямата липса, както в програмните цели, очаквани ефекти и индикатори за оценка, така и във формулярите и отчетите на финансираните проекти.
5. Европа все още е схващана като нещо външно и европейската тема също е силно подценявана и неразработена в документите на Програмата.
6. Програмата постига впечатляващи резултати по отношение на някои цели –стимулирането на иновативни и интердисциплинарни идеи и практики, подкрепата за неправителствения сектор, международния културен обмен.
7. По други цели резултатите са по-скоро скромни или неясни – разнообразяването и децентрализацията на културния живот, разширяването на достъпа до култура и достигането до нови аудитории, работа със социално-изолирани групи.
8. Посочени са два „технически” проблема, които оказват сериозно влияние върху Програмата – драстичното редуциране на бюджетите на проектите и блокирането на първите 4-5 месеца от годината.
9. През 2008 г. системата за мониторинг и контрол на проектите е в обезпокоително състояние. Анализирани са конкретни казуси и данни и са представени конкретни предложения за подобряване и развиване на системата.
10. Оценката на ефектите е изключително необходима, но тя от своя страна не може да бъде осъществена без наличието на базисна информация за културния живот и културното потребление в София. Текстът съдържа конкретно предложение в тази посока.


Целият доклад може да бъде видян тук.

Бележки от семинара „Успехите и предизвикателствата пред Столична Програма „Култура””, 21-22 ноември 2009, София